Dobroteka

Komoda, jak wybrać najlepszą?

Ukryte historie

Komoda to mebel z duszą. Zawdzięcza ją zarówno niepowtarzalnej historii powstania, sięgającej do prywatnych komnat samego Króla Słońce, ale też temu, że często skrywa nasze intymne pamiątki i związane z nimi wspomnienia.

"Komoda" po francusku znaczy „wygodna”. I taka jest! Pierwsza komoda pojawiła się w sypialni Ludwika XIV, zaprojektował ją André Charles Boulle w 1690 roku. Była to komoda z marmurowym blatem, dwiema szufladami a cała ociekała złotem. Był to niewielki mebel, na wysokich nóżkach, z bogato zdobiony intarsjami i kutymi ozdobami wykonanymi z brązu. W ten sposób komoda stała się synonimem wnętrz wyrachowanych, urządzonych w wytwornym, bo często nawiązującym właśnie do stylu ludwikowskiego, tonie. W historii komody znajdziemy również polski akcent. W Kolbuszowej stolarni zaprojektowano odchylany pulpit do pisania – tzw. sekretarzyk, dzięki czemu komoda zaczęła pełnić funkcję biurka.

Współcześnie komoda to mebel bardzo uniwersalny. O jego powszechnym charakterze świadczy fakt, że odnajdziemy go właściwie w każdym pomieszczeniu. Sprawdza się nie tylko w sypialni, ale też salonie, jadalni czy przedpokoju. Coraz częściej też mebel ten odnajdziemy w salonach kąpielowych, gdzie nobilituje rangę przestrzeni do salonowej właśnie, podkreślając przy tym relaksujący charakter pomieszczenia. Komoda jest bowiem meblem o wielu twarzach i równie wielu przeznaczeniach. Dzisiaj śmiało możemy stwierdzić, że trudno bez niej wyobrazić sobie pięknie urządzonego domu.

Na rynku odnajdziemy wiele modeli komód wzornictwem nawiązujących do tradycyjnych, bogato zdobionych egzemplarzy, jak i bardziej nowoczesnych, o prostej, niewyszukanej formie. Jednak najpiękniejsze komody znajdziemy w ofercie włoskich manufaktur, w których tajniki sztuki tworzenia mebla były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Komody „made in Italia” to majstersztyk pod względem formy, jak i użytych materiałów. Wśród nich na szczególna uwagę zasługują egzemplarze fornirowane mahoniem, czy orzechem oraz intarsjowane wstawkami z innych gatunków drewna. Jednak wszystkie modele wyróżnia trwałość, idąca w parze z elegancją. Zachwycają one bowiem prostotą i funkcjonalnością, ukrytymi pod wyrafinowanym designem.

O wszechstronności tego mebla świadczy fakt, iż już tylko w salonie komoda może spełniać kilka funkcji. Od szafki pod TV, po podręczną bibliotekę, czy miejsce na sprzęt grający. Wewnątrz zaś może skrywać praktyczne półki, czy pojemne szuflady, ułatwiające utrzymanie porządku. Jej blat to z kolei idealne miejsce na wyeksponowanie obrazów, fotografii czy rodzinnych pamiątek. To jednak nie wszystko. Wiele nowoczesnych komód zachwyca nowoczesnym designem i wnętrzem, które może zostać wyłożone na przykład pikowaną miękką skórą! W tym meblu można dodatkowo zainstalować diody LED, które subtelnie oświetlą wnętrze.

 

W ofercie Dobroteki odpowiednią komodę znajdą zarówno wielbiciele stylu klasycznego, który może też być interpretacją klasycznej formy w nowoczesnej odsłonie. Niektóre meble tworzą zapierające dech w piersiach efekty wizualne, ale też pobudzają inne zmysły. Takie komody stają się niezastąpioną ozdobą salonu.

Marka Kler meble do salonu, jadalni, gabinetu i sypialni w szerokim zakresie prezentuje w galerii wnętrz Dobroteka!