Dobroteka

Przechowywanie w kuchni. Funkcjonalne rozwiązania.

Przechowywanie w kuchni. Funkcjonalne rozwiązania.

Już na etapie planowania możemy podzielić kuchnię na strefy i dzięki temu nadać jej ergonomicznego waloru sprawiającego, że wszystko co niezbędne będzie znajdowało się pod ręką. O jakich strefach mowa? Można wyróżnić ich pięć: strefa zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowania oraz gotowania i pieczenia.

Strefa zapasów. Zapasy czyli żywność, można ogólnie podzielić ta takie, które mają długie terminy przydatności do spożycia i można je przechowywać w temperaturze pokojowej oraz takie, które szybko tracą świeżość i istnieje konieczność przechowywania ich w lodówce. Istotnymi produktami, które zabierają sporo miejsca są butelkowane napoje. Systematycznie rośnie w nas świadomość dotycząca zachowań proekologicznych. Świadomie rezygnujemy z kupowania napojów w plastikowych butelkach na rzecz tych w szklanych butelkach zwrotnych. Warto pomyśleć o miejscu w kuchni , w którym zmieściłaby się skrzynka z napojami. Także wino wymaga miejsca. Można je przechowywać na specjalnych półkach, lub w dedykowanych chłodziarkach do wina. Reasumując: w strefie zapasów powinna się znaleźć chłodziarka, zamrażarka, chłodziarka na wino (opcjonalnie), spiżarnia np. w postaci wysokiej, pojemnej szafy cargo.

 

Strefa przechowywania. Zamawiając meble na wymiar należy przeanalizować liczbę domowników, ilość naczyń, które posiadamy, a także drobnego sprzętu AGD, który jest najbardziej problematyczny w przechowywaniu z uwagi na nietypowe kształty i czasami duże wymiary. Zastanówmy się też jak często robimy zakupy, czy jest konieczność robienia dużej ilości zapasów żywności długoterminowej. To wszystko pomoże zoptymalizować organizację szafek kuchennych.

Sprzymierzeńcem funkcjonalnej kuchni są szuflady i systemy typu cargo. Dzięki ich pełnemu wysuwowi zyskujemy wgląd w całość zapasów, również tych, które umieszczone są z tyłu. Możemy szybko ocenić ich stan i trudniej nam coś przeoczyć. Nie marnujemy jedzenia, któremu skończył się okres przydatności do spożycia, a które utknęło gdzieś w głębi szafki. Szuflady ułatwiają nam też wyjmowanie naczyń i zapasów.

 

Strefa zmywania to przede wszystkim zlewozmywak z baterią i zmywarka, a także młynek do odpadów (opcjonalnie), szafka pod zlewozmywak najczęściej z sortownikiem na śmieci. Dodatkowo należy uwzględnić szufladę na środki czystości, ściereczki i gąbki.

Strefa przygotowania. Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonalnej kuchni jest odpowiednia ilość blatu roboczego. Wygodny główny blat powinien mieć przynajmniej 90 cm szerokości. Do tej strefy zaliczamy też miejsce na sztućce robocze (szuflada), na przyprawy, a także wszelkie drobne AGD jak miksery, blendery i inne.

 

Strefa gotowania i pieczenia powinna mieścić w sobie płytę, okap kuchenny, piekarnik, inne urządzenia, które preferujemy np. piekarnik parowy, kuchenka mikrofalowa itp. Dodatkowo powinniśmy przewidzieć miejsce na blachy, ruszty, formy do pieczenia, naczynia żaroodporne, garnki i patelnie. Miłośnicy tradycyjnych książek kucharskich muszą też zaplanować schowek na ulubione publikacje.

 

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą przestrzenią kuchenną, można dodać jeszcze jedną strefę- jadalnianą. Powinna ona mieścić stół i krzesła, naczynia stołowe, sztućce. W tej strefie może się też znaleźć barek na alkohole i kredens z miejscem np. na bieliznę stołową.

Firma Halupczok oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań w temacie przechowywania naczyń, sztućców i zapasów, na czele z opatentowanym systemem regulacji wysokości umieszczenia szuflad. W uproszczeniu wygląda to tak, że po bokach korpusu wysokiej szafy- spiżarni usytuowane są specjalnie wyprofilowane pasy wytrzymałego kompozytu, które co kilka centymetrów posiadają wpusty. Mamy możliwość przesunięcia w górę i w dół całej szuflady wraz z prowadnicą. Pozwala nam to zmieniać jej położenie w szafie w zależności od wielkości przechowywanych w szufladzie produktów czy naczyń. Poza tym dostępny jest cały szereg rozwiązań do szuflad projektowanych indywidualnie np. można samemu zaprojektować rozmieszczenie i wielkość przegród w szufladach na sztućce. Także szuflady z bokami i frontem szklanym czynią przechowywanie w kuchni ergonomicznym, a pracę w niej przyjemnością.