Dobroteka

Stworzone do wypoczynku

Na zaaranżowanie miłego, pełnego ciepła salonu nie ma jednej recepty, ale jedno jest pewne – nie obędzie się bez zapraszających do relaksu mebli wypoczynkowych.Sofa i fotele to centralne elementy wnętrza. Organizują je i wymuszają styl. Wybierajmy takie, które będą spełniały nasze oczekiwania jeśli chodzi o funkcjonalność i wygodę. Mamy też prawo wymagać, by prezentowały się z klasą i tworzyły zgrany team z pozostałymi elementami wyposażenia.

Wydaje się, że łatwo jest ocenić wygodę sofy lub fotela testując meble przed kupnem. Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy po prostu na nich usiąść. Na co dzień zdarza się nam przecież przysnąć na sofie lub leżeć z książką. Siedząc w pozycji odprężającej opieramy plecy i głowę, wykorzystujemy podłokietniki, poduchy. Czy można to sprawdzić w salonie meblowym? Można i nawet trzeba. Żeby było trudniej – przy wyborze sofy i foteli musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych domownikach, bo może się okazać, że zakup będzie trafiony, ale tylko w przypadku jednego członka rodziny.

Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę wysokość oparcia i zagłówków. Wyższe osoby mogą po prostu męczyć się nie mogąc zwyczajnie oprzeć głowy. Z drugiej strony im wyższy mebel, tym bardziej przytłacza sobą wnętrze. Idealnym rozwiązaniem są sofy z pochylanymi i unoszonymi zagłówkami, które umożliwią wypoczynek każdemu, niezależnie od wzrostu, i pozwolą przyjąć mniej lub bardziej niezobowiązującą pozycję. Kolejny element to głębokość siedziska.

Tu musimy wykazać się czujnością, bo zgodnie z najnowszymi trendami sofy stają się coraz bardziej horyzontalne – pogłębia się siedzisko oraz cofa i obniża oparcie. Daje to świetny, designerski wygląd ale sprawdźcie czy nie obniża walorów użytkowych mebla.