Dobroteka

Praktyczny przewodnik: Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych?

Praktyczny przewodnik: Jak poukładać rzeczy w szafkach kuchennych?

Jeśli zastanawiasz się, jak najlepiej poukładać rzeczy w szafkach w swojej kuchni, zacznij od zaprojektowania strefy przechowywania. Ważne jest, aby przemyśleć organizację przestrzeni kuchennej tak, aby była dobrze zorganizowana i funkcjonalna. Pamiętaj o złotej zasadzie trójkąta roboczego, która jest kluczem do ergonomicznego ustawienia kluczowych urządzeń kuchennych.

Złota zasada trójkąta roboczego to układ zlewozmywaka, płyty grzewczej lub piekarnika oraz lodówki na wierzchołkach trójkąta. Dzięki temu wszystko, co potrzebne podczas gotowania, jest łatwo dostępne, a praca w kuchni przebiega sprawnie i wygodnie. Istotne jest, że zasada ta jest stosowana we wszystkich rodzajach kuchni - nowoczesnych, tradycyjnych, w kształcie litery "L" lub jednorzędowych.

Trójkąt roboczy dzieli kuchnię na pięć funkcjonalnych stref:

  1. Strefa zmywania: obejmuje zlewozmywak, zmywarkę i kosze na segregację odpadów.
  2. Strefa przygotowywania: to powierzchnia robocza, na której kroimy, siekamy i przygotowujemy składniki potraw.
  3. Obszar gotowania: zawiera piekarnik lub płytę grzewczą.
  4. Strefa zapasów: oparta na lodówce, zamrażarce i spiżarni, jeśli jest w kuchni.
  5. Strefa przechowywania: reprezentowana przez szafki kuchenne, szuflady typu cargo, pojemne szuflady i otwarte półki.

Organizacja strefy przechowywania ma kluczowe znaczenie dla komfortu pracy w kuchni. Dlatego warto zaplanować przechowywanie w taki sposób, aby każdy domownik miał łatwy i wygodny dostęp do potrzebnych przedmiotów kuchennych. Wyposażenie szafek i szuflad w organizery pomaga utrzymać porządek i ułatwia poruszanie się po kuchni. Pojemne szafki kuchenne i szuflady z odpowiednimi organizatorami powinny znaleźć się w każdej strefie kuchennej i służyć praktycznym funkcjom w różnych czynnościach.

Jeśli masz kuchnię z oknem po środku i układ mebli kuchennych jest dwurzędowy, warto postawić na głębokie szuflady pod oknem zamiast tradycyjnych szafek z drzwiczkami. To optymalne rozwiązanie, które oszczędza miejsce i ułatwia poruszanie się w kuchni, zwłaszcza gdy więcej niż jedna osoba korzysta z przestrzeni.

Przechowywanie w szafkach kuchennych można podzielić na grupy i przyporządkować im odrębne miejsca w dobrze zorganizowanej kuchni. Sztućce, naczynia kuchenne, dekoracyjna zastawa, garnki i mniejsze sprzęty AGD mogą mieć swoje wyznaczone miejsca. Istnieje wiele pomysłów na przechowywanie w nowoczesnych kuchniach, które oferują różne rozwiązania dla różnych rodzajów przedmiotów w kuchni.

Najczęściej używane sztućce i przybory kuchenne powinny być przechowywane w płytkich szufladach bezpośrednio pod blatem roboczym. Alternatywnie, można wykorzystać większe szuflady, gdzie górna część służy do przechowywania sztućców, a dolna do przechowywania innych akcesoriów kuchennych, takich jak łopatki, trzepaczki, sitka itp.

Jeśli dolna szuflada jest wyższa, idealnie sprawdzi się do przechowywania garnków i naczyń kuchennych. Warto wyposażyć szuflady w drewniane organizery lub inne funkcjonalne systemy, które pomogą utrzymać porządek wewnątrz szafki. Dodatkowo, można zastosować maty antypoślizgowe na dnie szuflad, aby zapobiec przesuwaniu się przedmiotów podczas otwierania szuflady.

Pamiętaj, że dobór odpowiednich organizerów, materiałów wykończeniowych i oświetlenia wnętrza szuflad może dodatkowo podnieść praktyczność i estetykę Twojej kuchni.

Podsumowując, starannie zaplanowana organizacja szafek kuchennych przyczyni się do wygody i funkcjonalności Twojej kuchni. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom przechowywania i właściwemu rozmieszczeniu przedmiotów, Twoja kuchnia stanie się bardziej przejrzysta i efektywna.