Dobroteka

Wystawa Śląska Rzecz 2022 w Dobrotece

Zapraszamy na wernisaż Śląskiej Rzeczy:

KIEDY: 10.11.2023r., godz. 12.30
GDZIE: Galeria Wystaw Artystycznych w Dobrotece, Dobrodzień, ul. Oleska 35

Śląska Rzecz udowadnia, że design w Polsce ma się coraz lepiej i rozwija się w różnych dziedzinach, nadając nowy wymiar kreatywności na szczytach kreatywności Śląska.Tegoroczna edycja Śląskiej Rzeczy była odesłaniem do światła projektowania graficznego i zwłaszcza projektowania książek.

Kategoria produktowa jest miejscem, w którym przyznana została nagroda firmie Pajak z Bielska-Białej za ich produkt, śpiwór Radical H16, stworzony przez Wojciecha Kłapcię. To specjalistyczny sprzęt z wieloma "inteligentnymi" rozwiązaniami, który był doskonalony przez lata. Nagroda trafia przede wszystkim do marki Pajak za jej konsekwentnie wysoką jakość i standardy. Przykład Patagonii pokazuje, że branża ta nadal pozostaje na czele progresywnego podejścia do dizajnu i biznesu, i miło widzieć polskiego przedstawiciela tego trendu.

Inne nominowane projekty utrzymały równie imponujący poziom. Firma Marbet zaprezentowała serię krzeseł Confee, których wzornictwo jest subtelne, ale projektowanie rzetelne, zgodnie z ich renomą wygodnych. Na uwagę zasługuje także fotel NODO od firmy Paged, który odwołuje się do tradycji "thonetów" z giętego drewna - to piękny mebel o wyjątkowo zgrabnych proporcjach.

W kategorii wystawieni nagrodę zdobył Autoportret Rzemieślnika, to wystawa rzeźb Bogdana Kossaka, stworzona przez niego, Magdalenę Niziołek i Agatę Picheń-Kowalską. Jest to intymna i oszczędna wystawa, która wzbudza uznanie. Wyróżnienie przypadło Nowemu Skarbcowi Koronnemu na Wawelu, zaprojektowanemu przez Wzorro Design. Projektanci doskonale radzą sobie z trudną przestrzenią i tematem, który może nie być najbardziej porywającym dla szerokiej publiczności.

Kategoria Usługi zawsze sprawia trudność, ponieważ trudno jest oceniać usługi bez dokładnych analiz i testów. Niemniej jednak cieszy fakt, że ta kategoria istnieje, co potwierdza, że design usługowy jest pełnoprawną dziedziną projektowania. Wyróżnienie zdobyły dwa projekty: książka "Zamigaj mi! Co robię?" autorstwa Pauliny Szuścik i Oliwii Michniewskiej dla Wydawnictwa Od Nowa, która jest świetnym narzędziem edukacyjnym, oraz ankieta.migowisko.pl, przykład "niewidzialnego dizajnu" - projekt wydawał się prozaiczny, ale jest dobrze opracowany i ma społeczne znaczenie.

Na deser pozostawiamy projektowanie graficzne, a zwłaszcza projektowanie książek. Zauważyliśmy, że autorka zwycięskiego projektu, Zosia Oslislo-Piekarska, rywalizuje sama ze sobą, ponieważ jej projekty przyciągały uwagę przez cały czas.

Nagroda w tej kategorii trafiła do albumu "Tychy – Geometria Przestrzeni", zaprojektowanego przez Zosię Oslislo-Piekarską. To niezwykle elegancka publikacja wydana przez Urząd Miasta Tychy, która zawiera fotografie przestrzeni w Tychach autorstwa Radosława Kaźmierczaka, a także poezję. To prawdziwe dzieło sztuki i przykład udanej strategii "art-brandingu". Cieszy, że samorządy porzucają tandetny marketing i gadżety reklamowe.

Wyróżnienie otrzymała także publikacja "Z sobą i o sobie czyli spotkania z pacjentem" autorstwa Jolanty Jastrząb i Katarzyny Krasoń, której tematem jest proces terapeutyczny osób nerwowo i psychicznie chorych. Projektantka, Ania Kopaczewska, świetnie poradziła sobie z tym trudnym tematem, operując layoutem, kolorem i typografią w sposób wyjątkowy.

 

Wystawę pokonkursową można podziwiać od 10 listopada 2023r. do stycznia 202r.4 w Galerii Wystaw Artystycznych w Dobrotece. Z wielką przyjemnością zapraszamy do jej odwiedzenia!