Dobroteka

Finisaż wystawy "Śląska Rzecz 2019"

Organizowana przez Zamek Cieszyn Śląska Rzecz to jedyny konkurs designu, gdzie zgodnie z ideą „myśl globalnie, działaj lokalnie” promowana jest lokalność. Piętnaście edycji Konkursu pokazało, że design pozwala na szybkie dostosowywanie się do zmian a produkty uczestniczące w Konkursie wyróżniają dobre pomysły, jakość i efekty ich wdrożenia.  W tym wyjątkowym Konkursie wyróżniana jest odwaga myślenia poza schematami i gotowość do poszukiwania rozwiązań, które poprawią jakość codziennego życia. Nagrodzone i wyróżnione projekty to doskonałe dowody świadomości i dumy z lokalnych zasobów, to również potwierdzenie najwyższej jakości oraz certyfikat dbałości o ludzi – widzów, użytkowników, mieszkańców.

W skład jury konkursowego wchodzą: Prof. Czesława Frejlich (wykładowca ASP Kraków), Ewa Gołębiewska (do marca 2021r. dyrektorka Zamku Cieszyn), Magdalena Dobruk (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, studio Podpunkt, agencja Superskrypt), dr Daniel Zieliński (ASP Warszawa, prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych), Marcin Piotrowski (kierownik Działu Projektowania Usług i Doświadczeń w Play), dr hab. Marcel Bencik (prorektor Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie), Barbara Szafir (Departament Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Rafał Kost ( iDEAL Consulting Katowice).

Jak mówi wieloletnia dyrektorka Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska „XV edycja Konkursu Śląska Rzecz przypadł na wyjątkowy czas pandemii, który przyniósł rewizję tego, co dotychczas uważaliśmy za pewne i niezmienne” . Jednak jak zapewnia, jury Konkursu niezmiennie oczekiwało innowacyjności rozwiązań, a sam projekt powinien też uwzględniać wyzwania zrównoważonego rozwoju i dostrzegać potrzeby użytkowników.

Dlatego nie dziwi wybór jury, który zwycięzcą ogłosił system mebli szpitalnych dla noworodków, firmy Formed. Natomiast w kategorii „grafika użytkowa”, zwyciężył system informacji wizualnej dla firmy The Software House w Gliwicach. W kategorii „wystawiennictwo” zwyciężył projekt ulokowany na granicy Polski i Czech - Open air Museum Cieszyn. Cesky Tesin.

Wiele projektów uczestniczących w XV edycji Konkursu Śląska Rzecz można zobaczyć na wystawie, którą do 12 maja będziemy gościć w Galerii Wystaw w Dobrotece.

W tym dniu (12 maja br.), o godz. 12.00 serdecznie zapraszamy do Dobroteki na finisaż tej wyjątkowej  wystawy.