Dobroteka

Wizyta przedstawicieli Dobroteki w holenderskim Eindhowen

Październik obfituje w wydarzenia związane z designem nie tylk w Polsce – Łódź Design Festival, także w holenderskim Eindhowen odbywa się Dutch Design Week.
Jest to impreza bardzo podobna do łódzkiej, jednak z większymi tradycjami i realizowana z większym rozmachem.

Dobroteka swoją przyszłość upatruje w edukacji artystycznej ze szczególnym naciskiem na wzornictwo przemysłowe, dlatego nie mogło nas zabraknąć w Eindhowen.
Z Dobrodzienia wyjechała grupa zorganizowana przez Dobrotekę, reprezentująca lokalne ośrodki edukacyjne i administracji publicznej.

W Eindhowen spędziliśmy czas zwiedzając zorganizowane na ten czas wystawy, uczestniczyliśmy w wykładach i odwiedzaliśmy otwarte pracownie projektowe.
Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy otwartość Holendrów na kontakty międzynarodowe.

Wyjazd ten uświadomił nam, jak wielu obszarów może dotyczyć design. To nie tylko projektowanie produktu, to także styl życia.
Design w Eindhowen wyraźnie akcentował swój związek z ekologią, ze zdrowym trybem życia, z naturalnymi produktami, które nas otaczają i które powinniśmy szanować.
Często też odwołuje się do tradycyjnych technik i rozwiązań technologicznych oraz oczywiście do naturalnych materiałów.
Ważnym elementem ekspozycji była prezentacja tegorocznych dyplomów w Akademii Designu, po której grupę polską oprowadziła znana w Europie trend watch’erka Zuzanna Skalska.

„Wyjazd uświadomił nam, że nasze poszukiwania rozwoju Dobroteki idą w dobrym kierunku i możemy być ważną częścią ogólnoeuropejskiego nurtu upowszechniającego design” – Jan Cegiełka, Dyrektor Kreatywny, Dobroteka