Dobroteka

Przedstawiciele Dobroteki w Kortrijk

Również w październiku w Kortrijk w Belgii odbywało się tradycyjne Biennale Interieur 2012. Jest to wystawa artykułów wyposażenia wnętrz połączona z konkursem na „Przestrzeń i Obiekt”.
Nagrodę główną za „Przestrzeń” otrzymał zespół japońsko – szwajcarski, kóry zaproponował nowatorskie rozwiązania w konstruowaniu przestrzeni wewnętrznej domu. Membranowe, podwójne ściany budynku
stanowią jego przestrzeń magazynową. W dziedzinie „Obiekt” nagrodę główną otrzymała fińska propozycja krzesełka, zaskakującego swoją precyzją i prostotą.

Główne powierzchnie prezentacyjne znajdowały się w centrum targowym EXPO w Kortrijk. Jednak okazjonalne wystawy znajdowały się również w otwartych pracowniach jak również w starym centrum miasta, na wyspie Buda Island.
Biennale stara się prezentować nowatorskie rozwiązania w dziedzinie artykułów wyposażenia wnętrz. Dotyczy to nie tylko mebli ale i podlogi, ściany, sufitu, itp. Oprócz ekspozycji komercyjnych dużą część ekspozycji zajmowały rozwiązania studyjne – prototypowe.
W dziale Ventura Interieur, będącym platformą prezentacji nowatorskich rozwiązań swoje siedziska pokazała polska grupa projektowa MALAFOR.

„Wystawę w Kortrijk możnaby przyrównać do propozycji Satelite na Targach iSaloni w Mediolanie gdzie szersza publiczność może zapoznać się z tym, co powstaje w pracowniach projektowych i często pozostanie w fazie prototypowych rozwiązań, jednak działania takie mocno rozszerzają horyzonty jeżeli chodzi o postrzeganie artykułów wyposażenia nie jako krzesło, stół czy szafa ale autonomiczny obiekt artystyczny” – Jan Cegiełka, Dyrektor Kreatywny, Dobroteka.