Dobroteka

Laboratorium B+R Apartament Przyszłości otwarte!

W środę 25 czerwca otworzyliśmy w Dobrotece laboratorium B+R Apartament Przyszłości.

W Dobrotece powstało pierwsze w Europie, zlokalizowane w przestrzeni komercyjnej, laboratorium badawcze „Apartament Przyszłości”. Z inicjatywy producentów mebli

z Dobrodzienia powstał ośrodek realizujący badania w tematyce przestrzeni mieszkania. Jest to przedsięwzięcie łączące w nowatorski sposób kompetencje naukowców, projektantów i producentów mebli.

Polscy meblarze dysponują parkiem maszynowym porównywalnym z najlepszymi w branży firmami niemieckimi czy włoskimi – mówi Rafał Desczyk, prezes i pomysłodawca Dobroteki -  a często posiadają nawet bardziej zaawansowane rozwiązania. Rozwoju wymaga za to proces tworzenia produktu, który będzie uwzględniał potrzeby użytkownika.

„Apartament Przyszłości” został pomyślany jako specjalistyczne pomieszczenie służące naukowemu badaniu prototypów mebli, gotowych produktów, aranżacji i postaw użytkowników wobec nowych technologii, rozwiązań technicznych, preferencji estetycznych oraz ergonomii produktów wyposażenia wnętrz.  Apartament to w pełni wyposażone mieszkanie o powierzchni 120 mkw, składające się z jadalni, kuchni, strefy wypoczynku, pracy, rozrywki i sypialni, w którym można przygotować posiłek, obejrzeć film, zrelaksować się czy przeczytać książkę.

Chcemy dzisiaj zaprosić naszych klientów, aby włączali się w proces opracowywania produktu, tak aby był on lepiej dostosowany do szybko zmieniającego się stylu ich życia – twierdzi dr inż. Tomasz Wiktorski, dyrektor badań i rozwoju Dobroteki.

Apartament przyszłości systematyzuje zbieranie opinii od użytkowników, tworząc system wspierający projektowanie i testowanie prototypów oraz aranżacji. W tym celu wyposażony jest w szereg nowoczesnych rozwiązań: system wideointeligencji do obserwacji kamerami wybranych parametrów zachowań ludzkich; bezprzewodowy sprzęt EEG monitorujący poziom zainteresowania badanego; a wkrótce także w okularograf pokazujący szczegóły, na które zwracamy uwagę. Tak! Sprzęt znany z najnowszych światowych badań neuromarkeingowych będzie dostępny dla producentów mebli w Dobrotece w Dobrodzieniu!

W badaniach prowadzonych w Apartamencie Przyszłości  korzysta się z interdyscyplinarnych technik badawczych z obszaru psychologii, socjologii, ergonomii, fizjologii, higieny i zdrowia, które zestawia się z wiedzą  z dziedziny konstrukcji, materiałoznawstwa i designu. Badania te wsparte wywiadami ankietowymi przynoszą efekt w postaci pogłębionej wiedzy co do właściwości testowanych produktów i stawianych wobec nich oczekiwań.

To właśnie praca zespołów interdyscyplinarnych będzie czynnikiem sukcesu w najbliższych latach – puentuje Wiktorski. – Dotyczy to wszystkich branż, nie tylko wnętrzarskiej.  Dobroteka jako instytucja otoczenia biznesu zdobywa kolejne kompetencje do świadczenia innowacyjnych usług dla firm z regionu.

Główne kierunki badań realizowanych w Apartamencie Przyszłości to : uwarunkowania socjologiczne i preferencje  estetyczne, projektowanie dla grupy 60+, analiza zachowań

w ocenie atrakcyjności produktów i aranżacji.

Sukcesem Apartamentu jest również fakt pozyskania do współpracy przy realizacji pierwszej testowej aranżacji znakomitych partnerów technologicznych, wśród których znajdują się: KLER, Halupczok, Fibaro, Siedle, Delta Audio, 3 form, Siemens, Hafele, Hettich, Ad Notam, Philips, Dorma, Krause, Schachermayer, Mio Decor. Natomiast od strony naukowej projekt wspierają:  Politechnika Opolska, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Akademie Sztuk Pięknych z Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania, Politechnika Śląska z Gliwic, Zamek Cieszyn.

Podobnie jak inne działania Dobroteki, „Apartament Przyszłości” otworzył nowe perspektywy dla rozwoju dobrodzieńskiego meblarstwa.  Apartament Przyszłości jest otwarty do zwiedzania również dla osób, które niekoniecznie chcą być obiektem badań.