Dobroteka

Ciekawy design i położenie nacisku na funkcjonalność – to cechy charakteryzujące eksponaty, będące elementami wystawy, którą gościmy obecnie w Dobrotece.

Designerskie meble, ciekawe dodatki wnętrzarskie, funkcjonalne akcesoria do domu a także produkty dla najmłodszych – składają się na interesującą wystawę, która na dobre już rozgościła się w Galerii Wystaw Artystycznych w Dobrotece. Prezentowana ekspozycja poświęcona jest wybranym realizacjom wykładowców kierunku Design, Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Ekspozycja przybliża proces projektowania tzn. drogę, jaką pokonuje produkt od zdefiniowania wyzwania przez opracowywanie koncepcji aż po realizację prototypu. Można
na niej zobaczyć, w jaki sposób wyglądają praca i warsztat projektanta oraz jakie historie kryją się za powstawaniem prezentowanych obiektów. Na wystawie prezentowane są:

Lampa Rotor, projektu Dagmary Latała i Jacka Latała – konstrukcja lampy zapewnia zróżnicowane wariacje przenikania światłą. Moduły można montować na dwa sposoby, tworząc formę wklęsłą lub wypukłą, zmieniając w ten sposób geometrię bryły. Palisada łopatkowa lampy oddziela użytkownika od bezpośredniego źródła światła, dając jednocześnie wgląd w jej wnętrze.

Jelonek – meblozabawka, projektu Joanny Krokosz – meblozabawka, która łączy w sobie funkcję wygodnego siedzenia i zabawki. Jelonek składa się z szczęściu elementów, wszystkie elementy skręcane są ze sobą za pomocą metalowych łączników umieszczonych
w poszczególnych elementach.

Produkty marki tove, seria BIRDS, projektu Ewy Protasiewicz – wieszak ścienny
do zawieszania odzieży wierzchniej, ręczników, akcesoriów kuchennych i wielu innych, znajdzie zastosowanie we wszystkich domowych przestrzeniach. Wykonany z dębowego drewna i mosiądzu, dostępny jest w dwóch wariantach – zwrócony w prawo lub lewo. Każdy egzemplarz jest unikatowy, wykonany ręcznie przy użyciu tradycyjnych metod obróbki drewna i metalu.

Pocieszyciele – naczynia ceramiczne, projektu Ewy Protasiewicz – „Pocieszyciel” to ptak
z rodziny chusteczników, gatunek, który gniazduje w domowych zakątkach. Charakteryzuje się pękatym brzuszkiem i zwiewnym ogonkiem – chusteczką. Ideą przyświecającą projektowaniu pocieszycieli była chęć stworzenia obiektu codziennego użytku, który „ożywa” w kontakcie z człowiekiem.

Zestaw wypoczynkowy do małych mieszkań, projektu Sabiny Knapczyk-Marek – istotnym założeniem jest pogodzenie w meblu jednocześnie trwałości i zmienności. Zestaw składa się z solidnej bazy oraz elementów wymiennych, które umożliwiają kastomizację. Podstawę fotela stanowi drewniany stelaż oraz tapicerowane siedzisko w neutralnej kolorystyce, uzupełnieniem jest pikowana nakładka. Stolik pomocniczy posiada wymienny blat, który może być używany również jako taca.

Lampa OR, projektu Sabiny Knapczyk – Marek – dedykowana do przestrzeni biura i domu. Lampa zapewnia przyjemne, rozproszone światło. Obiekt zmienia swój charakter w zależności od kąta patrzenia: z przodu jest smukły i filigranowy, w perspektywie sprawia wrażenie masywnego i ciężkiego. Lampa posiada kilka długości i wersji kolorystycznych.

Komody_H, projektu Aleksandry Satławy – funkcjonalne i proste rozwiązanie organizacji przestrzeni pokoju dziennego. Użytkownik może personalizować – zmieniać kolory i wzory perforacji frontów szafek i szuflad oraz wysokość konstrukcji. Stylistycznie komody nawiązują do minimalistycznych polskich mebli z lat sześćdziesiątych.

My Wave, projektu Marcina Nowaka – to projekt bezprzewodowego urządzenia przeznaczonego do badania aktywności neuronalnej. Jego zadaniem jest pobór impulsów elektrycznych z powierzchni kory mózgowej, a następnie przekazanie danych do urządzenia mobilnego wyposażonego w stosowne oprogramowanie sterujące. Koncepcja powstała
z myślą o działaniach prewencyjnych wspierających program wczesnej diagnostyki chorób
o podłożu neurologicznym.

DYBLOMAT, projektu Bartosza Muchy – projekt z regionu designu krytycznego, który stanowi komentarz do coraz bardziej popularnych drukarek 3D. Dużo mówi się o rewolucji,
o przesunięciu produkcji przedmiotów z dużych zakładów do domowych mini fabryk. Przede wszystkim jednak problemem jest wolność wyboru: skoro mogę wszystko, to co takiego wydrukować? I tu pojawia się frustracja. Jeżeli nie jest się profesjonalistą, np. projektantem lub producentem potrzebującym szybko coś zmakietować, kończy się to zazwyczaj na druku niepotrzebnych gadżetów. DYBLOMAT to drukarka 3D, która nie daje wielu możliwości wyboru i je brutalnie kastruje. Można na niej wydrukować jedynie kołki rozporowe, możemy jedynie decydować o ich średnicy i długości.

Opieka kuratorska nad wystawą: dr Monika Natkaniec-Papp (Instytut Grafiki i Wzornictwa) oraz dr Marcin Nowak (Katedra DESIGNU)

Oprawa graficzna: Katarzyna Cichecka.

Wystawa w Galerii Wystaw Artystycznych w Dobrotece dostępna jest do 20 lipca 2020 r. Zapraszamy w godzinach otwarcia obiektu: poniedziałek – piątek w godz. 10.00 – 19.00, sobota oraz niedziela handlowa w godz. 10.00 – 18.00.