Dobroteka

We czwartek 5 sierpnia br. rozpocznie się 8. edycja warsztatów projektowych Dobry Tydzień Projektanta.

 

Dobroteka po raz ósmy została organizatorem wykonawczym 12. Edycji konkursu Wizja Wypoczynku, organizowanego przez Fundację Piotra Klera. Konkurs skierowany jest do projektantów wnętrz i mebli a uczestnikami mogą być zarówno absolwenci uczelni kształcących projektantów jak i studenci, chcący zmierzyć się
z założeniami projektowymi postawionymi przez organizatora konkursu. Najczęściej uczestnikami konkursu są młodzi ludzie, będący na początku swojej drogi zawodowej w roli projektanta mebli i wnętrz.

Konkurs, odbywający się w tym roku pod hasłem „DOM”, to konkurs na najlepszy projekt mebla lub zestawu mebli do salonu oraz komputerową wizualizację aranżacji wnętrza z wykorzystaniem tych mebli pozwalających użytkownikowi na indywidualne kształtowanie przestrzeni salonu. Nagrodą w I etapie konkursu, oprócz nagród rzeczowych, jest udział laureatów w tygodniowych warsztatach projektowych. Zakłady meblarskie z Dobrodzienia angażują się jako uczestnicy warsztatów, oferując swoje technologie i wiedzę w realizacji nowych koncepcji meblarskich.
W tym roku do udziału w warsztatach zaprosiliśmy: Kler S.A., Sit Sit, Meble Jonczyk oraz markę Novelle. Podczas tygodnia współpracy producentów i projektantów powstają nowe pomysły na meble oraz zrealizowane będą prototypy meblowe. Powstałe w II etapie konkursu  prace będą ocenione przez Jury, w skład którego wchodzą: Piotr Kler (Fundacja Piotra Klera), arch. Romuald Loegler (Atelier Loegler Architekci sp. z o.o.), arch. Ewa Kuryłowicz (Kuryłowicz&Associates), arch. Witold Szymanik (WSC),  Ewa Gołębiewska (Zamek Cieszyn), Magdalena Kiełkiewicz (Colorofon), Katarzyna Pełka - Bura (Wzorro Design).

5 września, w pierwszym dniu warsztatów Dobry Tydzień Projektanta  przedstawiciele producentów, na przykładach oferowanych w Dobrotece mebli, zaprezentują swoje możliwości realizacyjne. W wyniku losowania projektantom zostaną przydzielone zakłady do współpracy. Następnego dnia projektanci odwiedzą wylosowane zakłady produkcyjne, zapoznając się z możliwościami technologicznymi i specyfiką produkcyjną. Na tej podstawie będą starali się dostosować nowe koncepcje projektowe do możliwości producenta. Już od tego dnia rozpoczyna się etap opracowywania nowych koncepcji projektowych. Jedynie niedziela będzie momentem wytchnienia w pracowitym tygodniu pobytu w Dobrodzieniu. Planujemy wtedy spływ kajakowy Małą Panwią, który pozwoli poznać przybyłym projektantom uroki turystyczne naszego regionu.  

Już w poniedziałek 9 września odbędzie się Forum Projektanta, podczas którego uczestnicy warsztatów zaprezentują projekty i dokonają swojej autoprezentacji.
W tym dniu wybrane zostaną również projekty do realizacji. W dniach 10 – 12 września projektanci we współpracy z producentami mebli i w ich zakładach, pracować będą nad prototypami mebli. W piątek 13 września, roboczą wystawą projektów i prototypów meblowych oficjalnie zakończymy warsztaty.

Wystawa powarsztatowa dostępna będzie w Dobrotece do połowy listopada br.
Na 21 listopada br. w galerii Tetmajera 83 w Krakowie planowany jest wernisaż wystawy połączony z wręczeniem nagród lauratom II etapu Wizji Wypoczynku.

 

 Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Dobroteki i do udziału w organizowanych
w Dobrotece przedsięwzięciach.