Dobroteka

26 października br. o godz. 13.00 w Dobrotece odbędzie się wernisaż wystawy "Niepowtarzanie. Włodzimierz Cygan - obiekty tkane" oraz spotkanie z autorem.

Włodzimierz Cygan w roku 1980 obronił dyplom w Akademii Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego. Po studiach rozpoczął indywidualną działalność twórczą ze szczególnym ukierunkowaniem na tkaninę artystyczną. Jest członkiem European Textile Network.

Kierował  Pracownią Tkaniny Artystycznej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pracował również w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W roku 2008 objął stanowisko kierownika Pracowni Tkaniny Unikatowej na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2002 z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.

Jest uczestnikiem blisko 190 wystaw zbiorowych oraz autorem 34 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego tkaniny można znaleźć w zbiorach m.in.: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych, Textilmuseum Neumunster (Niemcy), Ny Carlsberg Fondet Copenhagen (Dania), Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine a Angers (Francja), Friends of Fibre Art Collection (USA), Fiber Art Synergie Collection (Francja)

W prowadzonej działalności artystycznej koncentruje się głównie na śledzeniu nowych możliwości artystycznego wyrazu w tkaninie unikatowej, umożliwiających uzyskanie dodatkowego efektu - świecenia . Jest laureatem licznych nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, autorem kilku publikacji i wielokrotnie jurorem.

Serdecznie zapraszamy!