Dobroteka

26 czerwca br. w Dobrotece odbył się panel dyskusyjny nt. możliwości zaistnienia projektantów w Dobrodzieniu.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, lokalni producenci mebli, przedstawiciele oświaty i administracji lokalnej, media oraz

projektanci: Renata Kalarus reprezentująca firmę NOTI i własną pracownię projektową Metaforma ze współpracownikiem Jerzym Cyganiewiczem, Anna Vonhausen projektantka – Dyrektor Kreatywny firmy SITAG (Red Dot 2012),Tomasz Borosz z Biura Projektowego M Point – biura które zaprojektowalo Dobrotekę.

W panelu dyskusyjnym toczyły się rozmowy na temat różnych możliwości wpływania na lokalne środowisko projektantów. W burzliwych dyskusjach padały pomysły dotyczące edukacji permanentnej (od przysłowiowego przedszkola do Uniwersytetu III wieku).

Rozmawiano też o możliwościach zdobywania praktycznej wiedzy w Dobrodzieniu przez studentów szkół artystycznych od lokalnych producentów a także na temat możliwości realizowania prac studenckich i dyplomowych z wykorzystaniem licznie działających w regionie zakladów rzemiosła meblarskiego.

W Dobrodzieniu mogłyby odbywać się praktyki wakacyjne studentów, możnaby organizować warsztaty i konkursy opracowywania form meblarskich.
 
Podczas dyskusji padalo wiele pomysłów jak promować lokalnych producentów mebli wykorzystując tradycje regionu, ich wiedzę i doświadczenie zawodowe i uznaną wysoką jakość wykonania. Jednym z przykladów było eksponowanie klientowi konstrukcji i procesu produkcyjnego mebli

w salonach ekspozycyjnych bądź bezpośrednio w zakładach produkcyjnych. W ten sposób można uwiarygodnić fakt gdzie i jak powstają meble, kto je wykonuje, z jakich materiałów.


Panel dyskusyjny okazał się bardzo burzliwy, uporządkowanie pomysłów będzie wymagało dodatkowej współpracy pomiędzy różnymi podmiotami. Spotkanie zgromadzilo wielu zainteresowanych, gdyż przeświadczenie o konieczności takiej współpracy dojrzewało od dłuższego czasu u wielu z nich.

Dobroteka była inicjatorem tego spotkania i podejmie się tworzenia platformy współpracy.


Moderatorem dyskusji była Pani Ewa Gołębiowska – Dyrektor Zamku Cieszyn.