Dobroteka

W piątek 28 czerwca br. oficjalnie zakończyliśmy Czerwiec Projektowy 2019.

Podsumowując: w ramach Czerwca Projektowego, zrealizowaliśmy na terenie 4 województw około 40 wydarzeń istotnych dla rozwoju sztuk projektowych. Uczestniczyło w nich około 6.000 osób – artystów, projektantów i miłośników sztuk użytkowych.

Organizowane od pięciu lat z inicjatywy Dobroteki, akcje promocyjne pod nazwą Śląski Czerwiec Projektowy ugruntowały na tyle swoją wartość, że w tym roku do naszego grona dołączyły się instytucje z Małopolski a akcja przyjęła nazwę Czerwiec Projektowy. Mieliśmy przyjemność promować działania Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydziału Projektowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie a także Forum Designu w Krakowie. Z tego powodu także przenieśliśmy do Krakowa działania plenerowe rzeźbiarzy i zorganizowaliśmy Festiwal Rzeźbiarskich Form Użytkowych.  

Rzeźbiarze pracowali w przestrzeni ogrodowej Galerii Tetmajera 83 w Krakowie. Każdy mógł podziwiać ich pracę. Przez okres wakacji w Galerii dostępna jest wystawa, skupiająca blisko 30 obiektów, powstałych podczas tegorocznego Pleneru oraz poprzednich edycji.

Wraz z kończącym Plener wernisażem wystawy rzeźbiarskich form użytkowych, uroczyście zakończyliśmy Czerwiec Projektowy  2019. Interesującym wydarzeniem była prezentacja budowania koncepcji projektowej obiektu Tetmajera 83 w Krakowie przez jego autora arch. Romualda Loeglera.