Dobroteka

Projektantka Kler - Maria Warzecha

Rozmowa z Marią Warzechą, projektantką w firmie Kler.

 

1. Projektuje Pani ekskluzywne wnętrza. Jak zaczęła się Pani przygoda?

Od zawsze interesowałam się dekoracją wnętrz, więc naturalnym wyborem były studia na wrocławskiej ASP.

 2. Jaki był Pani najbardziej prestiżowy projekt?

Każdy z projektów jest mi bliski, ale jeden jest dla mnie szczególny. To adaptacja budynku dawnego Kina „Lwów” we Wrocławiu na nowoczesne Centrum Kultury. Projekt wymagał dokładnego zbadania budynku oraz podporządkowaniu go nowym funkcjom, poprzez częściową przebudowę oraz dostosowanie do nowych wymagań technicznych. Głównym założeniem było podkreślenie historycznej wartości i modernistycznego charakteru obiektu. Znalezienia „złotego środka” pomiędzy perfekcyjnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi a zachowaniem zabytkowych układów i dawnych substancji w  projektowanych wnętrzach.

 3.Jakie są Pani główne źródła inspiracji, Czy jest coś co szczególnie wpływa na projekt?

Obcowanie ze sztuką jest dla mnie motorem napędowym. Uwielbiam nowości ze świata mody i designu. Inspiracje czerpię z otaczającego nas świata - motyw przyrody, ornamenty i wzory są elementem moich realizacji. W poszukiwaniu inspiracji pomaga znajomość historii architektury i sztuki. Pasjonuje mnie architektura okresu modernizmu, ponadczasowa funkcjonalność i minimalistyczne formy mebli, które pojawiających się w tym okresie a znajdują swoje odzwierciedlenie we współczesnych projektach.

4. Trendy a ponadczasowość – jak między nimi znaleźć harmonię, aby wnętrze było ponadczasowe?

Uważam, że nie istnieje żaden schemat wnętrza, które dla każdego będzie wnętrzem „ponadczasowym” – ponieważ, dla każdego z nas znaczy to coś zupełnie innego. Wszystko zależy od charakteru, temperamentu i indywidualnych upodobań. Projektuję wnętrza, które odpowiadają oczekiwaniom klienta o wymarzonym domu, mieszkaniu czy apartamencie.

5.Jak zmieniło się podejście do projektowania na przestrzeni ostatnich 5 lat? Czego oczekują klienci?

Oczekiwania klientów bywają bardzo różnie. Są tacy, którzy mają już konkretną wizję, natomiast potrzebują wizualizacji, wprowadzenia poprawek by całość była spójna i uporządkowana. Są również tacy, którzy nie mają pomysłu na wnętrze – w tym przypadku bardzo często mam dużą swobodę w kreowaniu przestrzeni.

6. Za każdym projektem kryje się inna historia. Czy pamięta Pani projekt, który darzy największym sentymentem?

Od kilku lat pracuję w firmie Kler jako projektantka wnętrz. Każdego dnia spotykam klientów, którzy chcą zmienić swoje wnętrze. Towarzyszą temu godziny ciekawych rozmów, poszukiwanie rozwiązań, które będą odpowiadały oczekiwaniom domowników. Każdy projekt traktuję priorytetowo. Prawdą jest oczywiście, że z każdym wiąże się inna historia – uwielbiam pracować z inwestorami, którzy nie boją się nietypowych rozwiązań, dla których urządzanie wnętrza to radość i zaprezentowanie swoich pasji. Dla których mieszkanie musi mieć serce i duszę…

7. Pomieszczenie, którego projektowanie dostarcza pani najwięcej satysfakcji to…

Salon i Jadalnia! Są to miejsca w których  spędzamy najwięcej czasu, gdzie spotyka się cała rodzina, ale również gdzie podejmujemy gości. Szczególnie dużą uwagę przywiązuję do jakości wyposażenia, dodatków i oświetlania, które zaczarują wnętrze.

8. Dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Polacy chętnie sięgają po pomoc architekta wnętrz przy projektowaniu swojego wymarzonego mieszkania. Sztuka dekoracji jest trudniejsza niż wcześniej zakładaliśmy. Fachowa wiedza i doświadczenie projektanta pozwoli na oszacowanie budżetu i w pełni wykorzysta możliwości wnętrza. Projektant doskonale odnajdzie się w nowych trendach, dobierze odpowiednie materiały i kolorystykę, tak aby w efekcie zaprojektować wnętrze na najwyższym poziomie.

9. Jak przygotować się do pierwszego spotkania z projektantem, na co zwrócić uwagę?

Najlepiej zabrać ze sobą dokumentację techniczną budynku lub pomieszczenia oraz zdjęcia. Każde spotkanie rozpoczynamy od rozmowy, która podpowie nam, czego inwestor oczekuje, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie, jaki styl preferują domownicy. Oczywiście, jak do każdej ważnej sprawy, do takiego spotkania trzeba się przygotować.