Dobroteka

Pomysł na domową bibliotekę!

Pomysł na domową bibliotekę!

Chińskie przysłowie mówi, iż "książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni" –Wszyscy miłośnicy literatury pięknej wiedzą, że ogród ten powinien być przy domu. Co więcej, musi on znaleźć w nim należyte miejsce. Będzie nim z pewnością domowa biblioteczka.

Dobra książka ozdobi wnętrze – z tym zgadzają się wszyscy projektanci, styliści i wielbiciele literatury. Szczególnie ci ostatni nie wyobrażają sobie domu bez książek. Traktują je nie tylko jako zdobne detale ale istotny element codziennego życia. Domowa biblioteczka to bowiem miejsce szczególne. Tutaj nie tylko przechowujemy ukochany księgozbiór ale często też pogrążamy się w lekturze, poszerzając horyzonty, goniąc za przygodą czy marzeniami. Jej wystrój musi więc odpowiadać naszym pasjom czytelniczym, tworząc przy tym klimatyczną strefę relaksu.

By urządzić wymarzone miejsce do przechowywania i czytania książek nie trzeba wiele. Strefę biblioteki możemy stworzyć w dowolnym miejscu domu - w sypialni, salonie, a czasem może to być na przykład część korytarza. Wystarczy tylko wygospodarować nieco miejsca na regał, witrynę czy półki. To tradycyjne meble, które wciąż cieszą się uznaniem. Można sięgnąć po zwyczajowe już modele, których urok tkwi w prostocie designu. Wykonane z najlepszych materiałów będą cieszyć oko przez lata. Jednakże półki o nietypowych kształtach wprowadzą do wnętrza element nowoczesności, ale też indywidualności. Dostępne na rynku modele zadziwiają wymyślną formą, ale też niekonwencjonalnymi materiałami z jakich są wykonane. Takie półki nie tylko pomieszczą nasz księgozbiór, ale też staną się prawdziwą ozdobą wnętrza, zastępując tym samym inne dekoracje.

Jeżeli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oddzielnego pomieszczenia, pomyślmy o zabudowie na całą ścianę. Poprowadzone pod sam sufit półki i regały z książkami będą prezentować się niezwykle atrakcyjnie. Możemy przy tym pokusić się o zamontowanie na specjalnych szynach drabinki, która pomoże nam sięgać po książki ułożone na wyższych półkach. Sprawi ona, że we własnym M poczujemy się jak w prawdziwej bibliotece. Warto przy tym pamiętać, że nie należy układać książek kolorami lub rozmiarami. Znacznie lepiej sprawdzi się dynamiczna kompozycja, która nada nowoczesny charakter. Miłośnikom tradycyjnych aranżacji z pewnością przypadną do gustu szklane witrynki, za którymi nasz księgozbiór będzie dodatkowo chroniony przed zanieczyszczeniami i kurzem. Ułatwi to sprzątanie, ale też doda pomieszczeniu prestiżu. Taki wystrój warto uzupełnić stylową komodą, na której wyeksponujemy rodzinne zdjęcia i pamiątki oraz dużym, masywnym biurkiem do pracy.

W domowej bibliotece nie może zabraknąć wygodnego fotela z podnóżkiem, szezlonga lub kanapy. Wybór modelu zależy nie tylko od stylistyki naszych wnętrz, ale w dużej mierze od wielkości pomieszczenia, czy też miejsca, które wyznaczyliśmy na domową biblioteczkę. Możemy postawić tu małą sofkę czy też fotel z podnóżkiem. Jeżeli zdecydujemy się na dwa fotele, powinny być one zwrócone ku sobie. Światło to kolejny element wystroju, który w przypadku biblioteki jest jednym z kluczowych wyznaczników aranżacji. Możemy zdecydować się  np. na designerską lampę podłogową, która oświetli wnętrze i będzie jego prawdziwą ozdobą. Do czytania najlepsza jest ciepła barwa światła, ponieważ nie męczy wzroku, a relaksuje. W domowej bibliotece nie może zabraknąć ciepłych i miłych w dotyku koców, miękkiego dywanu czy ozdobnych poduch.  To one zapewnią przytulną atmosferę podczas chwil spędzanych z ulubioną książką.

Sprawdź ofertę mebli do domowej biblioteki czy gabinetu, w salonie meble Kler Dobrodzień!