Dobroteka

Dobrodzień, miasto stolarzy

Dobrodzień miasto stolarzy

 

Dobrodzień, miasto stolarzy, to kilkutysięczne miasteczko w województwie opolskim. To miejsce niezwykłe, z wielowiekową historią i tradycjami. W Dobrodzieniu tradycje meblarskie mają blisko 200 lat, a dzisiaj działa tu ponad 100 zakładów meblarskich, które prezentują swoje produkty na łącznej powierzchni 10.000 m2. Meblarstwo dobrodzieńskie zyskało renomę nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Tutejsi producenci mebli uzyskali liczne nagrody, wyróżnienia i certyfikaty a ich produkty znane i cenione są w wielu zakątkach świata.

 

Historia Dobrodzienia jest niezwykle ciekawa. Śmiało można mówić o tym, że na tą wyjątkową przedsiębiorczość tutejszych mieszkańców wpłynęło położenie miasta a także współistnienie i przenikanie się na przestrzeni wieków różnych kultur. Śledząc historię tego miejsca dowiemy się, że Dobrodzień należał do Polski Piastów, potem Hohenzollernów, Habsburgów, Prus, był własnością królów saskich, częścią państwa niemieckiego, aż w końcu w roku 1945 znalazł się w granicach Polski. Z tej niezwykłej historii bierze się też zaskakująca wielu przyjezdnych nazwa miasta Guttentag, która już na wjeździe wita przyjezdnych na równi z nazwą Dobrodzień.

 

Dobrodzień miasto stolarzy to logotyp Dobrodzienia, który doskonale charakteryzuje miasto. Rzemiosło rozwijało się tu przez wiele wieków, pierwsze wzmianki o działalności cechowej w Dobrodzieniu pochodzą z 1374 roku. Z dawnych dokumentów dowiadujemy się, że w 1812 roku  istniały tutaj już 104 warsztaty różnych specjalności. Jednym z najstarszych zakładów stolarskich nieprzerwanie działających do dziś jest zakład założony w 1893 roku przez Karla Jonczyka. Prowadzi go już czwarte pokolenie rodziny nadal kultywując dobre tradycje zakładu, dbając o jego rozwój i wysoką jakość powstających tu mebli.

 

Do najbardziej znanych producentów z Dobrodzienia należy firma Kler, założona przez Piotra Klera w 1973 roku. Początkowo, jak mówi sam założyciel i mistrz rzemiosła, kapitałem firmy była praca własnych rąk i głowa pełna pomysłów. Dzisiaj Kler  to jeden z największych w Polsce producentów ekskluzywnych mebli wypoczynkowych, który w Polsce ma 34  własne salony i 200 zaprzyjaźnionych na świecie. Marka w swojej ofercie obok komfortowych wypoczynków, posiada również kompleksowe wyposażenie salonu, sypialni i jadalni, a także garderoby i meble gabinetowe.

 

Dokładnie 20 lat później niż zakład Piotra Klera, bo 1993 roku, Janusz Lissy otworzył Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Lissy. Firma produkuje m.in. profesjonalne stoły bilardowe, na których rozgrywane są oficjalne turnieje z udziałem najlepszych zawodników. Niewiele młodszą firmą jest  Meblonowak, założona w 1995 roku przez Jana Nowaka, dziś będąca producentem mebli pod marką Novelle. Do młodszych, ale prężnie rozwijających się około dobrodzieńskich firm należy też Halupczok Kuchnie i Wnętrza, założona przez Adriana Halupczoka. Firma specjalizuje się w produkcji wysokiej klasy, nowoczesnych mebli kuchennych. Z powodzeniem łączy tradycyjną, precyzyjną, rzemieślniczą technikę z nowoczesnymi materiałami, wzorami i technologią. To tylko kilka przykładów zakładów stolarskich, które od wielu lat działają na terenie Dobrodzienia i okolic.

 

W Dobrodzieniu śląska gościnność jest już niemal przysłowiowa, a wszechobecna tu gwara zauroczy każdego. Przywiązanie do dziedzictwa przodków jest szczególnym walorem mieszkańców tej ziemi, którzy z zapałem pielęgnują jej wielokulturowość i tolerancję. To miejsce urokliwe i pełne zabytków, wokół zaś lasy, cisza i świeże powietrze. Ale Dobrodzień to również miejsce, gdzie producenci spotykają się z projektantami – tymi młodymi, którzy dopiero się uczą, jak i tymi, których nazwiska znane są w całej Europie. Od 2012r. Dobroteka stanowi swoistą „platformę” do tego typu spotkań. Dobroteka jest przedsięwzięciem stwarzającym nowatorską platformę współpracy dla producentów, projektantów, architektów, świata designu i nauki. Mają tu swoje ekspozycje firmy o międzynarodowej renomie, które są jednocześnie wizytówką współczesnego Dobrodzieńskiego meblarstwa. Światowe trendy i design, materiały najwyższej jakości, najnowocześniejsze technologie to cechy kolekcji mebli oferowanych przez Dobrotekę.

Zapraszamy do Dobroteki i do Dobrodzienia, do miasta stolarzy, gdzie pod okiem lokalnych rzemieślników powstają wyjątkowe i solidne meble. Meble z Dobrodzienia.