Dobroteka

Stół - mebel, który łączy

Stół – mebel, który łączy


Sercem każdego domu jest kuchnia. Nie można nie doceniać jej znaczenia w życiu domowników. To prawdopodobnie najbardziej integrujące pomieszczenie w domu, miejsce, gdzie wspólnie spędzamy czas, przygotowując posiłki.
Dzisiaj jednak coraz większe znaczenie ma jadalnia, w której spędzamy wiele czasu podczas rodzinnych spotkań czy przyjacielskich biesiad. To tutaj zasiadamy do stołu i spożywamy to, co w naszej kuchni przygotowaliśmy. Podczas wspólnych śniadań, obiadów czy kolacji zacieśniamy więzi, dlatego duże znaczenie ma stół – jeśli jest duży, wygodny i wytrzymały, zagwarantuje pełen komfort takich spotkań.


Stół dopasowany do przestrzeni

Wybór stołu wbrew pozorom nie należy do prostych zadań. Niezbędny jest kompromis pomiędzy zapewnieniem miejsca wszystkim członkom rodziny a dopasowaniem nowego mebla do konkretnej przestrzeni. Szczęśliwcy posiadający dużą przestrzeń mogą wybierać wśród wielu rodzajów stołów, dobierając opcje do oczekiwań domowników. Wielu decyduje się na tradycyjny stół z sześcioma krzesłami, często jednak wybór pada na stół dostosowany do dwunastu krzeseł.
Popularnym wyborem jest stół kwadratowy, jednak i stoły okrągłe mają swoich zwolenników. Należy mieć przy tym świadomość, że okrągły stół zajmuje zwykle więcej miejsca – nie możemy ustawić go wygodnie pod ścianą. Sprytnym rozwiązaniem jest zakup stołu rozkładanego, czyli takiego, który posiada dodatkowy, wysuwany blat. W ten sposób zaoszczędzimy cenną przestrzeń. Jeśli rodzina jest mała, nie potrzebuje na co dzień dużego stołu. Stół rozkładany okaże się jednak użyteczny, na przykład podczas organizowania świąt dla większego grona, a także przyjęć i spotkań rodzinnych.


Waga solidnego wykonania

Jeśli zależy nam na zakupie mebla na lata, powinniśmy wybrać stół z prawdziwego drewna. Gwarantuje on nie tylko długowieczność, ale także oryginalność faktury słoi oraz naturalną kolorystykę. Porządny i wytrzymały stół z pewnością będzie służył przez wiele lat, oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku kluczowych zasad:

Wybierzmy stół z twardego drewna – znacznie trudniej powstają na nim nieestetyczne odgniecenia lub zarysowania.
Zdecydujmy się na ciemny kolor stołu – pamiętajmy o przeznaczeniu stołu, na którym mamy spożywać posiłki. Z pewnością kiedyś niechcący go zaplamimy. Jeśli podczas Wigilii zostanie rozlany czerwony barszcz, na jasnym drewnie może zachować się plama.
Używajmy podkładek – szczególnie przy stawianiu na stole gorących kubków, talerzy czy półmisków. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu wilgoci na powierzchni blatu, a także odkształceniom drewna spowodowanym wysoką temperaturą.
Stosujmy środki czyszczące do mebli drewnianych – zamiast silnych detergentów używajmy delikatnych środków.

Z drewna może być wykonany cały stół, jednak często możemy spotkać połączenie drewnianego blatu z metalowym stelażem. Szczególnie wpasuje się on w wystrój nowoczesnych wnętrz, zaaranżowanych na przykład w stylu industrialnym.


Stół klasyczny czy nowoczesny?

Stół stanowi wizytówkę kuchni czy jadalni, podkreślając, a zarazem wieńcząc jej wystrój. Dlatego ważne, by mebel ten pasował do charakteru całego wnętrza. Tradycyjne, solidne, drewniane stoły najlepiej będą pasować do klasycznych kuchni, gdzie zabudowa kuchenna również jest drewniana. Ważne są także wymiary mebla – zbyt duży stół może przytłaczać, a zbyt mały będzie sprawiać wrażenie nie w pełni umeblowanego domu.
Nowoczesne stoły często bazują na łączeniu ze sobą różnych materiałów. Może być to przykładowo drewno oraz metal, ale również metal i szkło, drewno oraz szkło. Stół o prostej i lekkiej, geometrycznej konstrukcji najlepiej będzie komponować się w przestrzeni z ozdobnym betonem na ścianach, a także z gołą cegłą.
Ostateczna wielkość, kształt oraz styl wykonania naszego stołu do kuchni czy jadalni powinny stanowić idealny kompromis. Weźmy pod uwagę możliwości przestrzenne pomieszczenia, liczbę członków rodziny oraz nasze indywidualne upodobania. Nie zapominajmy o tym, że stół ma przede wszystkim przeznaczenie użytkowe i to wygodę należy postawić na pierwszym miejscu.

Urządzając swój dom, warto zastanowić się nad skorzystaniem z porady profesjonalisty. W salonie KLER w Dobrotece, projektant wnętrz pomoże Wam w urządzeniu wymarzonego salonu, jadalni czy sypialni.