Dobroteka

Najmodniejsze sofy czyli salon idealny

Najmodniejsze sofy czyli salon idealny.

Czy można mieć salon bez sofy? Oczywiście tak, tylko po co? Nie bez powodu jest to podstawowy mebel organizujący przestrzeń i miejsce wypoczynku. Dlatego też nie zastanawiajmy się nad tym czy sofa jest potrzebna, ale jaka być powinna, by spełniła swoje zadanie – zapewniła komfortowy wypoczynek. Choć z sofą jest trochę tak, jak z ubraniem – musi mieć wszystko, co potrzebne, ale musi też po prostu pasować do swojego właściciela i do wnętrza. Można pokusić się o sprecyzowanie kilku zasad, które przy wyborze tego mebla pozwolą uniknąć błędów.

Wielkość
Jakiej wielkości powinna być sofa? To, naturalnie zależy od powierzchni naszego salonu. Zatem, wydaje się oczywiste, że w małym wnętrzu sprawdzi się mała kanapa. Jednak…  nie jest tak do końca. Otóż, na kilku metrach kwadratowych trudno postawić i sofę, i fotele czy też pufy, ale ten niedostatek można zrekompensować. Jak? Może właśnie wybierając sofę nieco większą niż zakładaliśmy. Odbędzie się to kosztem wolnej przestrzeni, ale z drugiej strony da upragnione miejsce do odpoczynku kilku osobom. W najlepszej sytuacji są oczywiście właściciele odpowiednio dużej przestrzeni, która pozwala na ustawienie wygodnej, rozłożystej sofy, której towarzyszą fotele i pufy. Sama sofa nie musi być rozkładana. Dlaczego? Otóż najwięcej możliwości projektantom dają meble bez dodatkowych funkcji. To właśnie dlatego sofy nierozkładane są z reguły bardziej atrakcyjne wzorniczo niż te z funkcją spania. Na szczęście wciąż pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne i nowe materiały, pozwalające coraz lepiej łączyć design z funkcjonalnością.

Styl
Styl nowoczesny, awangardowy czy może klasyczny? To sprawa gustu właścicieli i charakteru, w jakim urządzony jest dom. Zanim więc przystąpimy do wybierania kanapy, musimy mieć sprecyzowane preferencje dotyczące stylu. Na szczęście dla miłośników klasyki czasy topornych stylizowanych sof dawno minęły. Dziś klasyczne meble to coraz częściej perełki sztuki stolarskiej i tapicerskiej, wzorowane na najpiękniejszych egzemplarzach, które wyszły z pracowni dawnych mistrzów. To meble wyjątkowe, wymagające odpowiednio zaaranżowanego i dużego wnętrza. To typowo salonowe meble – nie są skromne, nie znikają wśród innych sprzętów, a na dodatek sprawiają wrażenie, że łaskawie pozwalają spocząć na nich właścicielom. Meble nowoczesne zwykle traktujemy zupełnie inaczej, typowo użytkowo. Wymagamy od nich wygody i często dodatkowych udogodnień. Jakich? Lubimy na przykład sofy narożne, z szezlongiem, a także wyposażone w regulowane zagłówki czy wysuwany podnóżek. Dostępne są także kanapy ze schowkami, półkami czy masażerem. Całości dopełniają nowoczesne materiały i oczywiście zaskakujące, wyjątkowe wzornictwo. Czy jest jakieś trzecie wyjście? I tak, i nie. Z jednej strony można polecić meble eklektyczne, dokładniej mówiąc – nowoczesne, ale w ewidentny sposób nawiązujące do klasyki, ujawniające chęć zabawy stylem. To jednak gratka dla osób potrafiących łączyć epoki i trendy w jednym wnętrzu. Próby miksowania mogą zakończyć się fiaskiem. Dlatego warto zasięgnąć rady projektanta wnętrz – efekt współpracy z fachowcem będzie z pewnością niesamowity. Z takiej porady można skorzystać na przykład w salonie Kler w Dobrotece w Dobrodzieniu. Taka bezpośrednia rozmowa z fachowcem, pomoże określić oczekiwania i potrzeby względem wymarzonego mebla.

Kolor
Wybór materiału i koloru to równie trudna sprawa. Czy zdecydować się na sofę w stonowanej, beżowej czy popielatej kolorystyce o prostej formie? Czy jednak powinien to być  mebel, który stanie się interesującą dominantą we wnętrzu, wyróżniający się mocną barwą? Jeśli dobrze przeanalizujemy nasze kolorystyczne preferencje i wybierzemy udane połączenia, będziemy mogli nieco zaszaleć. A warto pamiętać, że sofa często ma budowę modułową, dzięki czemu nie tylko wybierzemy rodzaj i kolor obicia, typ podłokietników czy stronę umiejscowienia szezlonga. Modułowość to zapowiedź ekscytującej, niekończącej się zabawy klockami, bowiem taka pomysłowa sofa może składać się z kilku elementów, które możemy dowolnie łączyć i rozdzielać, aranżując wnętrze w zależności od okoliczności – inaczej na przyjazd rodziny, inaczej na spotkanie ze znajomymi a jeszcze inaczej na romantyczny wieczór dla dwojga.

Obicie
Niezwykle istotna w przypadku naszej sofy idealnej jest tapicerka. Wyższość skóry naturalnej nad tkaniną i odwrotnie zawsze będzie miała swoich zwolenników. Jednym to właśnie skóra naturalna zapewnia komfort użytkowania przez długie lata, daje również wiele możliwości kolorystycznych. Skóra, jako naturalny materiał, jest dosyć wrażliwa na działanie wilgoci i promieni słonecznych. Tkanina nie determinuje stylu wnętrza w takim stopniu jak skóra a oferta w tym zakresie jest naprawdę bardzo bogata. A dla tych, którzy nie potrafią się zdecydować – skóra czy tkanina – możliwość pogodzenia dają wspomniane sofy modułowe, gdzie poszczególne moduły mogą być obite różnymi tkaninami czy też skórą. Tutaj także możemy poszaleć z kolorami. Takie „kolorowe domino” świetnie sprawdzi się w nowoczesnym, ascetycznym wnętrzu – podejmie nie tylko funkcje mebla wypoczynkowego ale też rolę dekoracyjnej kompozycji korespondującej z architekturą. Warto szukać takich oryginalnych rozwiązań.

Gdzie kupić
Planując zakup mebli wypoczynkowych, warto poświęcić czas na rozpoznanie oferty dostępnej w regionie. Dobroteka, od 7 lat działająca w Dobrodzieniu, mieście stolarzy, powstała z myślą o tych, którzy poszukują szerokiej i bogatej oferty mebli  czy też inspiracji dla własnego wnętrza. Meble prezentowane w Dobrotece wyróżniają się wygodą i komfortem a także nowoczesnością rozwiązań technologicznych. Dobroteka to oferta dla wymagających – specjalizuje się w realizacji zamówień złożonych, niestandardowych, wyjątkowych. Dobroteka to także oferta profesjonalna – korzysta
z bogatej tradycji i kunsztu meblarskiego rzemiosła, z którego słynie region Dobrodzienia i dysponujemy zespołem fachowców, którzy stawią czoła każdemu wyzwaniu.  W Dobrotece prezentowana jest najnowsza oferta marki Kler, której kanapy i fotele, pozwalają na dostosowanie
do różnorodnych wnętrz a także mebli wypoczynkowych Vero. Zobaczą Państwo tutaj również bogatą ofertę mebli światowych marek takich jak Cattelan, Alf Uno, Calligaris, Riflessi, Hartmann, Porada, Arketipo - kreacje najwyższej klasy, mogące stać się spełnieniem Państwa marzeń o wygodzie, komforcie i prestiżu.

 

Zapraszamy na www.dobroteka.pl