Dobroteka

Jak urządzić komfortową jadalnię?

Jak urządzić komfortową jadalnię?

Jadalnia jest miejscem rodzinnych i przyjacielskich spotkań przy przysmakach królujących na stole. Dzisiaj jadalnia często jest częścią salonu czy kuchni, coraz częściej również te trzy przestrzenie przenikają się nawzajem.

Jaki stół wybrać do jadalni?

wybór odpowiednich mebli uzależniony jest od powierzchni naszej jadalni. Stół okrągły to idealne rozwiązanie tam, gdzie na co dzień brakuje miejsca. Te stoły z reguły zajmują mniejszą powierzchnię i łatwiej jest pod nie wsunąć krzesła. Szczególnie wtedy, gdy wybierzemy stół na postumencie. Stoły okrągłe często mają funkcję rozkładania, dzięki czemu jego powierzchnia powiększy się do formatu owalnego. Dobrym rozwiązaniem jest również ruchoma część blatu stołu, dzięki czemu serwowane potrawy mogą być bez problemu przesuwane (obracane) bliżej ucztujących. Zaletą okrągłych stołów w jadalni jest również atmosfera, jaką stwarzają wśród biesiadujących – przy okrągłym stole wszystkie miejsca są równoważne, co ułatwia kontakt wzrokowy i daje poczucie bliskości.

Jeżeli nasza jadalnia ma sporą powierzchnię, świetnie się sprawdzi w niej stół prostokątny lub kwadratowy, który pomieści co najmniej 6 czy 8 osób. W naprawdę dużej jadalni możemy pozwolić sobie nawet na taki, przy którym wygodnie zmieścimy nawet kilkanaście osób.

Wygoda w jadalni.

Aby biesiadowanie było wygodne, niezbędna jest odpowiednia przestrzeń przeznaczona dla każdej osoby spożywającej posiłek. Warto pamiętać, ze aby wygodnie siedzieć przy stole, powinniśmy przeznaczyć dla każdej osoby około 75 cm. wzdłuż krawędzi stołu i głębokości około 45 cm. Wybierając stół do jadalni warto zwrócić uwagę na system rozkładania. Im prostszy w obsłudze, tym bardziej komfortowe korzystanie z mebla. Stół rozkładany sprawdzi się doskonale, jeżeli przestrzeń przy stole dla większej ilości osób potrzebna jest nam tylko okazjonalnie.

Jaki materiał wybrać?

Stół do jadalni może być wykonany z różnych materiałów. Niezwykle trwały będzie stół z litego drewna. Taki mebel, z pewnością posłuży nam przez długie lata. Równie trwały, i bardzo dzisiaj na czasie jest stół z blatem kamiennym. Taki blat, na którym pięknie rysuje się struktura kamienia już sam w sobie będzie wielką ozdobą naszej jadalni. W wielu jadalniach króluje szkło, które dzisiaj również daje nieograniczone możliwości. Takie stoły dostępne są w różnych kształtach, mogą mieć również funkcje rozkładania.

Wygodne krzesła

Krzesłom warto poświęcić szczególną uwagę. Zachęcamy do ich wypróbowania i sprawdzenia czy są wygodne i dobrze wyprofilowane. To przecież na krzesłach spędzimy długie godziny, biesiadując w gronie bliskich nam osób. I tutaj również mamy bardzo bogaty wybór – począwszy od krzeseł drewnianych, przez te, wykonane z tworzyw sztucznych, po tapicerowane częściowo lub nawet w całości. I pamiętajcie, że krzesło może, ale wcale nie musi pochodzić z jednej kolekcji ze stołem. Krzesła  mogą zostać dobrane do stołu. Ważne jednak, aby do niego pasowały i były wygodne.

A wykańczając aranżacje Waszej jadalni nie zapomnijcie o atmosferze, jaką uzyskacie  dzięki dodatkom dekoracyjnym , dywanowi i oświetleniu.