Dobroteka

Czas na ogród

Ogród - pełen przepychu i urzekająco pachnących kwiatów czy skromny, wręcz minimalistyczny – każdy jest szyty na miarę. Ma swoje przesłanie i cel: ukoić duszę i nacieszyć oczy.

Zieleń w ogrodzie ma do spełnienia wiele zadań. We własnym ogrodzie postawmy na samopoczucie. Urządźmy taki, w którym będziemy chcieli przebywać. Ma tworzyć nierozerwalną całość z bryłą domu, służyć odpoczynkowi biernemu i aktywnemu. Każdy z domowników powinien w nim znaleźć miejsce dla siebie. Ogród jednak ma także cieszyć oczy oraz współgrać z architekturą i otaczającym środowiskiem. Otaczajmy się więc roślinami, które lubimy, ale wybierajmy te, które zniosą srogie, polskie zimy. Przy doborze roślin pamiętajmy o sezonowości – przecież ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok.

Oprócz stałych nasadzeń dobrze jest więc wprowadzać rośliny sezonowe, które możemy posadzić wprost do gruntu, lub w donicach i ustawić w reprezentacyjnych miejscach. Nie bójmy się kształtować terenu – urozmaicać i zmieniać. Warto tworzyć wnętrza ogrodowe. Nadadzą przytulności i nastroju, w naturalny sposób wydzielą strefy ogrodu. Wprowadźmy małą architekturę i rzeźbę – nienachalnie podświetlenie wydobędzie z nich piękno wieczorową porą.

Aby w pełni cieszyć się pięknem swojego ogrodu, niezbędne są odpowiednio dobrane meble. W dużym ogrodzie możemy sobie pozwolić na wyodrębnienie stref wypoczynku i tej do spożywania posiłków. Warto poświęcić czas aby wybrać meble, które spełnią nasze oczekiwania. Wygodne kanapy, praktyczne narożniki czy fotele warto uzupełnić nadającymi klimat lampami czy romantycznymi lampionami. To właśnie dodatki postawią przysłowiową „kropkę nad i” Twojego wymarzonego ogrodu.