Dobroteka

Jakie meble wybrać do jadalni?

Jakie meble do jadalni wybrać?

Wspólne posiłki przy stole wzbogacają życie rodzinne i towarzyskie. W ostatnich latach niestety przestrzeń jadalni była mocno niedoceniana, a nawet pomijana ze względu na często skromny metraż mieszkania.

Na szczęście obecnie jadalnia znów staje się ważna. Producenci oferują wiele ciekawych zestawów mebli do jadalni, a my musimy dokonać odpowiedniego wyboru. Oprócz wyglądu stołu, krzeseł i kredensu niezwykle istotne są ich walory praktyczne. Znaczenie ma także wielkość mebli, którą należy dostosować do powierzchni, jaką dysponujemy oraz do naszych zwyczajów i stylu życia. Umiejętnie urządzona jadalnia zagwarantuje nam wspaniałe przyjęcia i miłe chwile spędzone w gronie rodzinnym.

O wyborze miejsca na jadalnię decyduje kilka czynników, między innymi styl życia i przestrzeń, jaką dysponujemy. Jeśli nie możemy przeznaczyć na jadalnię osobnego pomieszczenia, możemy ją urządzić w strefie między kuchnią a salonem, dokonując nieformalnego podziału przestrzeni poprzez użycie różnych faktur lub kolorów na ścianach i podłodze oraz przez dobór i ustawienie elementów wyposażenia. Połączenie różnych stref niesie ze sobą jednak wyzwanie – wymaga umiejętności dobrania i skompletowania mebli i detali różniących się funkcją i charakterem.

Najważniejszym elementem jadalni jest stół. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzają się stoły rozkładane, które na co dzień nie zabierają wiele miejsca. Najlepiej pełnią tu swoją funkcję stoły prostokątne i owalne, choć w niewielkiej jadalni czasem sprawdzi się też stół okrągły, który sprzyja rozmowom i dłuższym biesiadom. Mebel musi być jednak tak dobrany, by umożliwiał swobodne siadanie i wstawanie z krzesła – dlatego trzeba przyjąć minimalną odległość stołu od ściany wynoszącą 80 cm. Wielkość stołu uzależniamy też od liczby zasiadających przy nim osób, przyjmując, że dla jednej osoby trzeba przeznaczyć około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Wbrew pozorom stół nie musi stanowić jednego kompletu z krzesłami. Można pokusić się o ożywienie wnętrza przez ustawienie jednego krzesła wyróżniającego się formą i kolorem.

W części jadalnianej bardzo ważne jest oświetlenie stołu. Lampa powinna równomiernie oświetlać blat, ale nie powinna oślepiać ani zasłaniać siedzących osób. Najlepiej, gdy ma regulowaną wysokość. Światło powinno padać na cały stół – jeśli ma on szerokość do 120 cm, lampę zawiesza się 50 cm nad blatem, przy większym – na wysokości około 80 cm.

Urządzając jadalnię polecamy zastanowić się nad jej stylem – odpowiada ci styl tradycyjny, formalny, może swobodny ale na przykład z błyszczącymi drewnianymi meblami? Wolisz wnętrze przytulne w stylu wiejskim czy raczej nowoczesne z dominującymi elementami ze szkła i metalu?

Warto się nad tym zastanowić, bo przecież jadalnia to miejsce gdzie spędzasz czas z najbliższymi, więc należy się w tym miejscu po prostu dobrze czuć!

W Dobroteka Meble i Wnętrza prezentujemy bogatą ofertę mebli do jadalni. Znajdą tutaj Państwo stoły, krzesła, witryny, komody, oświetlenie i dodatki czyli wszystko, co jest potrzebne do urządzenia pięknej i wygodnej jadalni!